VELVET TIGER, CZ

Jsme chovatelská stanice rodinného typu, registrovaná u FIFE.
Chováme Britské krátkosrsté kočky
v modré a lilové barvě.

CENA KOTĚTE

Jak jsme se dostali k chovu koček?

Kočky byly součástí naší rodiny ještě dříve než jsem se já narodila. Nebyly to však čistokrevné kočičky, ale ty "obyčejné" venkovské kočičky. Když jsem se odstěhovala od rodičů, tak samozřejmě i s jednou takovou kočičkou, jmenovala se Rezatka a byla černo-rezato bílá. Když se jednoho dne nevrátila domů a více jak 10 dní se neukázala, rozhodli jsme se s manželem, že si pořídíme Britskou kočičku s PP. Když jsme si kočičku vybrali a chystali jsme se přivézt si ji domů, Rezatka se vrátila a měli jsme velké dilema, jestli si "Britku" přivézt nebo ne. Tušili jsme, že naše dáma Rezatka odejde pryč a definitivně se nevrátí, ale po Britce jsme toužili a rozhodli jsme se nakonec to zkusit. Přivezli jsme si tedy domů Brookie a vše dopadlo dobře. Sice se spolu nezkamarádily, ale Rezatka s námi zůstala nadále jako venkovní kočička ještě spoustu let. Tak se Brookie stala zakladatelkou naší chovatelské stanice. Chov koček pro nás tedy není (a ani pro mnohé jiné chovatele čistokrevných koček) zdrojem příjmů, ale kočičky jsou plnohodnotnými členy naší domácnosti. Koťátka máme jako svoje děti, milujeme je a velkou odměnou pro nás je, když můžeme s novými majiteli zůstat v kontaktu a máme o našich koťátkách zprávy z nových domovů a můžeme sledovat, jak rostou a jak se jim daří. 

 

Nechcete-li vynakládat počáteční částku za kotě (další investice jsou totožné) jděte se podívat do některého útulku pro kočičky, je jich spousta opuštěných a čekajících na toho Svého člověka. Budou stejně milé a vděčné jako koťátko s PP.

 

Kolik stojí kotě s PP:

Chováme britské kočky, proto se budeme soustředit pouze na toto plemeno

Mnoho lidí se na nás obrací s dotazem, kolik takové čistokrevné koťátko s PP stojí, když cenu sdělíme, jsou velmi překvapení a často se rozhodnou pořídit si koťátko bez PP. Neuvědomují si však, že si nekupují kočku daného plemene, ale spíše jeho křížence. Vyšlechtit určité plemeno je velmi zdlouhavé a nákladné. Pokud někdo kříží obyčejnou kočku s britským kocourem (což je běžná praxe) koťata se podobají britkám. Koťátka bez PP jsou většinou odchovávána za minimální náklady, tj. nejsou očkovaná, odčervovaná a už vůbec ne testovaná na smrtelná kočičí virová onemocnění. Jsou často velmi nekvalitně krmena, aby mohla být prodávána levně. Kočičí mámy rodí několikrát do roka. Tak co ušetříte na pořizovací ceně, většinou později vydáte za veterináře v lepším případě, v horším o koťátko přijdete. Chovatelé čistokrevných koček jsou registrováni v klubu chovatelů koček a jsou povinni se řídit chovatelským řádem.


Chovatelský řád ukládá spoustu povinností

 Například: 

- odchovávat maximálně 3 vrhy od jedné kočky během dvou let

- koťátka můžou odejít nejdříve v ukončených 14 týdnech

- musí být čipovaná, 2x očkovaná a pravidelně odčervovaná

- rodiče musí být zdraví bez jakýkoliv genetických vad

 

Chovatelský řád je velmi obsáhlý, lze si jej vyžádat na Plemenné knize koček.

Ceny britských koťat na mazlíčka v ČR se pohybují od 14000,- Kč do 25000,- Kč , koťátko do chovu od 25000,- Kč. To jsou ceny v ČR, pokud se chovatel rozhodne dovézt koťátko ze zahraničí, je cena několikanásobně vyšší.

 

Cenu koťátka ovlivňuje:

- pořizovací cena chovné kočičky

- Výstavní úspěchy rodičů, jedna výstava až 2000,- Kč v ČR plus cesta, ubytovaní atd. Jedna výstava vyjde obvykle kolem 5000,- Kč, v případě dvoudenní výstavy není problém celkem zaplatit až 15000,- Kč (v ČR), v zahraničí to vyjde mnohem dráž. 

- pokud chovatel nevlastní krycího kocoura musí zaplatit za krytí. Cena je velmi různá, začíná od 8000,- Kč za jedno krytí (což je asi nejlevnější varianta) až třeba 35000,- Kč za krytí v zahraničí.

- Cesta za kocourem a za týden zase pro kočičku. Není výjimkou jezdit třeba několikrát, protože se krytí nepodaří.

- náklady na chov kočičky a odchov koťátek:

* krmení – maso, granule, vitamíny, mléčné výrobky. Cenu za krmení nedokážeme odhadnout.

* stelivo zhruba 5000 Kč na rok na jednu kočku.

* Veterinární péče – jedno očkovaní stojí kolem 800 Kč (kotě potřebuje 2 x očkovat), testy FIV FeLV kolem 2000,- Kč, označení mikročipem kolem 800 Kč prohlídka březí kočky ultrazvukem kolem 600 Kč

* Hračky, škrábadla a ostatní potřeby nejsou zanedbatelné položky, ale nedají se vyjádřit ani přibližně.

 

- Průkazy původu - 180,- Kč za kus

- Inzerce, internet, www stránka, telefony, poštovné, první potřeby pro koťátka

- v neposlední řadě je to čas chovatele a jeho rodiny. Péče o mrňata je sice krásná, ale také velmi časově náročná, občas se stane, že kočička se z nějakého důvodu o koťátka nemůže starat sama, potom se musejí přikrmovat každé 2 hodiny, případně se musí pomáhat koťátkům i vyprazdňovat. Ale i když je vše v pořádku, potřebují koťata i jejich máma neustálý dohled a péči.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tento text jsme částečně převzali z webových stránek www.divokyandel.cz paní Marcely Havlíčkové.

© 2014 design Regenet, skript smartsolution